Beehive Products

Note: updated 9/10/2017.   These are the products made from the bees right here at Mannford. Please note some of these products are seasonal….the best time to buy honey is right after harvest before it sells out. Pollen collection starts in April; pollen usually sells out quickly. I usually have propolis and propolis products all year, as well as beeswax and other products. People should be aware that non-local honey, such as buckwheat,Orange Blossom, Soybean , etc. are available much cheaper than here (typical bulk pricing is less than $4 per pint), but local honey is so expensive because this area is not a  really good  honey producing place. If you need more information, call Lloyd Ziegler at 918-850-3820. Thanks!   LOCAL WILDFLOWER HONEY. Available in 12 ounce, 24 ounce, and 48 ounce jars. Pieces of honeycomb packed into jars on request, while supply lasts. Container is a reuseable canning jar.  Pricing as of 10/2016: 12 ounce, $7;   24 ounce, $12       By the way, most “local honey” is not LOCAL at all! you really have to know your beekeeper. even some beekeepers keep a few hives and buy imported honey by the barrel to sell, as if it was from their bees. BEE wise!!     LOCAL HONEYCOMB. I package this is a clear plastic container, about 4.25 inches square. This honeycomb is made from wildflower sources. That shown is light, but depending on the flowers the bees visit, it may be dark also. May occasionally contain some stored pollen.   Pricing as of 9/10: $19 a box.  (Update, sold out)

wildflower comb honey

wildflower comb honey

FRESH-FROZEN LOCAL WILDFLOWER POLLEN. Sold by the 1/2 pint jar full. Color varies depending on the flowers the bees are visiting. Usually many different colors because the bees visit many different wildflowers to gather it. This pollen is taken directly from the pollen-collecting device on the beehive and put straight in the freezer, because pollen degrades very quickly. Please note this product is often used by people to help with allergies; it is very potent if you have allergies, and so you have to be very careful how you use it!   Pricing as of 10/23 $14 a jar. Please note supplies are very limited this year, but next year plan to greatly increase production, so I should have it for a few months at least. Be careful: most “local pollen” is not “local” at all! Know your beekeeper! It takes a LOT of beehives to make a decent amount of pollen….  (update: sold out! Please put in orders for next April EARLY!)

wildflower pollen

wildflower pollen

PROPOLIS TINCTURE. Sold by the one-ounce dropper bottle, or two-ounces. The local propolis is NOT dark, but rather a light brown. Therefore the tincture is straw-colored, but concentrated. The propolis is dissolved in pure grain alcohol, about 67%.  Pricing as of 10/23 $14/one ounce bottle, $22/2-ounce bottle. BEESWAX. I always have a lot of this. You can buy it in a nice one-ounce cake for $3, or by the pound for $10. When you buy it by the pound, it is raw, just as it comes out of the solar melter. SKIN BALM. This is an excellent skin and lip balm, made from beeswax, propolis, olive oil, coconut oil, and vitamin E. Totally natural. It comes either unscented, or in various scents. 1/2 ounce jar, $8

Propolis extract, beeswax, and skin/lip balm

Propolis extract, beeswax, and skin/lip balm

ROYAL JELLY.  Please note!!! this is NOT local!! I do not produce enough Royal Jelly to sell. This jelly is imported from China (although my supplier says it is of US origin), which is usually not desirable but it is the only source for reasonably priced royal jelly I have. Please keep this in mind when ordering this is not local!!    Pure imported royal jelly, certified pure by foreign authorities;  14 grams (1/2 ounce)  $10.00 BEEHIVES COMPLETE WITH BEES.   Every Spring, around April, I make new beehives for people who want to keep bees. I do this by dividing up my hives, installing a new queen, and feeding them until they are strong. Usually the new hives are ready for pickup from late April to the end of May. I give free lessons in beekeeping during that time, whether you want a hive or not! If you do want one or more, contact me between October and May, the earlier the better because I usually have all the orders I can handle by Christmas. Details: Hive body is Mann Lake commercial or select grade ten-frame, painted with Sherwin Williams Superpaint. Wooden select frames. Plasticell foundation. Migratory top, standard bottom board. Bees are from local stock, and since I regularly lose less than 5% every winter (!!!) I consider them survivor stock.   I consider a hive ready to sell when the queen is laying well, and at least 6 frames are drawn-out and full of honey, pollen, and brood. For 2018 a single-story hive will be priced at $300. Complete hive bodies and supers are also usually available for sale.       PLACE ORDERS STARTING October.

Hive made by dividing up an existing hive. This one got too strong, and filled the inner feeder with comb honey.

Hive made by dividing up an existing hive. This one got too strong, and filled the inner feeder with comb honey.


Leave a Reply